Dnes je 28. březen 2024 // Svátek má Soňa

Založení TJ Start

U zrodu fotbalového oddílu Start Tlumačov stáli dva hlavní aktéři, pan Bohuslav Pivoňka a pan Jiří Hruška.

Start Tlumačov byl založen 13. 7. 1974.

Právě těmito dvěma nadšenci byli osloveni další občané Tlumačova, ze kterých vzešel i nový výbor. Na ustavující schůzi, které se zúčastnilo 40 nově přihlášených členů, byl odhlasován název TJ Start a byl zvolen první výbor ve složení:
Předseda - Kozina Josef, místopředseda - Pivoňka Bohuslav, jednatel - Pink Václav, politický referent - Kittler Miroslav, pokladník - Kalenda Josef, sportovní referent - Kopecký Josef, hospodář - Hruška Josef, trenér - Felix Jaroslav, zdravotník - Choma Jiří, Hruška Matěj, člen výboru - Hruška Josef, revizní komise - Polák Jaroslav, Forst Karel, Voráč Václav.

Samotné založení TJ Start Tlumačov nebylo vůbec jednoduchou záležitostí. Nebylo zprvu podporováno jak OV ČSTV tak ani tehdy nutným požehnáním OV KSČ. I přesto si "Starťáci" prosadili svou.

Většina tlumačovských chlapců hrála v té době fotbal v Mrákově a Stráži. Přesto, že soutěžní ročník byl zahájen ještě před přestupními termíny, družstvo mužů bylo do III. třídy přihlášeno. Do vyřízení přestupů hráčů z okolních oddílů museli tedy do utkání nastupovat pouze hráči, kteří dříve nikde nehráli. Tohoto nelehkého úkolu se zhostili tito hráči: Pinkr Václav, Toupal Václav, Prokel Oldřich, Prener Václav, Holub Josef, Procházka František, Forst Josef, Vondraš Josef, Voráč Václav, Kozina Josef, Šlajs Josef, Polák Jaroslav, Vítek Josef.
To byla vůbec první tlumačovská třináctka statečných.
A jak konstatuje kronika: "S nimi pak někdy hrálo i pár černochů z řad jinde registrovaných".

Vůbec první branku v mistrovském utkání Startu Tlumačov, vstřelil v zápase se Sokolem Draženov Josef Vítek "Sasína". I když toto utkání skončilo prohrou 6:1, byl to další důvod pro historický zápis.

První přestupy a posily

V první den přestupového termínu 1. října 1974 byly podány další přestupy. A to ze Stráže - Hoffman Josef, Pivoňka Bohuslav, z Mrákova - Konop Jan, Konop Jindřich, Velek Jaroslav, Pivoňka Václav, Rada Josef, Procházka Miroslav, Ticháček Jaroslav, Ibehej Josef, Ibehej Karel, Felix Jaroslav, Kalenda Josef, Konop Jaroslav, Smazal Josef, Dufek Jan, Kabourek Václav a Hruška Jiří. Ze Kdyně přestoupil Pavel Kaiser.

Jako nově založená jednota byl Start Tlumačov bez finančních prostředků. A tak vyšly vstříc ostatní složky tehdejší Národní fronty a podniky v obci. Hasiči darovali 1.000,-Kčs, JZD 500,- Kčs, Svazarm 800,- Kčs, Osvětová beseda 500,- Kčs, SSM 800,- Kčs a Svaz žen 300,-Kčs. Za tyto peníze byly zakoupeny dvě kompletní sady dresů a lajnovačka. A jelikož peníze na přestupy hráčů už nezbyly, každý z hráčů si vlastní přestup zaplatil ze svého.

Fotbalové hřiště

Dalším nemalým problémem bylo fotbalové hřiště. Jednání s MNV Tlumačov o pozemku sice probíhala, ale hrát se muselo. Když Tlumačov neuspěl při žádostech o zapůjčení hřiště v okolních obcích, vyšel mu vstříc oddíl Sokola Zahořany. Za to patří Zahořanům i dnes po letech poděkování.

Tlumačovské hřiště se začalo budovat ještě na podzim roku 1974 v lokalitě na "Drahách", kde stojí dodnes. Ve stejné době se budovalo koupaliště a v roce 1975 byla zahájena i výstavba kabin. Je až k nevíře, jakého množství brigádnické práce v té době byli nadšenci schopni.

První fotbalové úspěchy

I přes nemalé problémy skončil již ve druhém soutěžním ročníku Start Tlumačov ve III. třídě hned za postupujícím Sokolem Všeruby na druhém místě se ztrátou pouhých 4 bodů.

Sestava - sezóna 1975/1976

Vzadu - Václav Kabourek, Pavel Kaiser, Jaroslav Velek, Bohuslav Pivoňka, Josef Hoffman

Vpředu - Jaroslav Dufek, Josef Peleška, Jaroslav Ticháček, Josef Kalenda, Jan Konop, Václav Pivoňka

Hned v následující sezóně 1976/1977 Tlumačov postoupil do okresního přeboru.

Sestava - sezóna 1976/1977

Vzadu - Trenéři Josef Kabourek a Josef Kopecký, brankář Pavel Kaiser, Václav Kabourek, Miroslav Pretl, Jan Konop, Josef Ibehej, předseda oddílu Jaroslav Felix

Vpředu - Václav Ticháček, Josef Kalenda, Bohuslav Pivoňka, Jaroslav Velek, Josef Jírovec, Josef Peleška, Jaroslav Felix

A spanilá jízda pokračovala i v ročníku následujícím, kdy Start Tlumačov postoupil do I. B třídy krajské soutěže.

Sestava - sezóna 1977/1978

Stojící - trenér Josef Kopecký, Karel Ibehej, Josef Ibehej, Jaroslav Velek, Jaroslav Kafka, Josef Rada, Václav Kabourek, Josef Hoffman, trenér Josef Kabourek

Vpředu - Václav Ticháček, Jaroslav Felix, Bohuslav Pivoňka, Václav Pivoňka, Jan Konop, ležící brankář Pavel Kaiser

Mužstvo I. B. třídy 1979